
Monitoring czy oświetlenie części wspólnych, odpowiednio zaplanowana spiętrzona roślinność mogą być alternatywą dla wysokich płotów. Takie rozwiązania stosujemy w naszych inwestycjach. Bezpieczeństwo można budować poprzez odpowiedni projekt budynku, który niekoniecznie będzie odizolowany od reszty świata. Okazuje się, że pozytywny wpływ ma np. odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wspólna z zielenią, ławkami i małą architekturą, która sprzyja integracji mieszkańców. Najlepszym strażnikiem często jest nasz własny sąsiad.
Idea Öppet för livet
Koncepcja, z jaką powstają nasze budynki jest oparta o szwedzką ideę Öppet för livet, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Nasze doświadczenia pokazują, że otwarte osiedla sprzyjają powstawaniu społeczności i ułatwiają budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami. Takie rozwiązanie zapewnia kameralność i daje poczucie intymności. Z jednej strony odchodzimy dziś od tworzenia nienaturalnych zewnętrznych barier, z drugiej kreujemy przestrzeń, w której ludzie czują się bezpiecznie i zachowują swoją prywatność. To także forma odpowiadania na potrzeby klienta. Najnowsza inwestycja Skanska Residential Development Poland - Jaśminowy Mokotów - będzie otwartym osiedlem chronionym. Oznacza to pełny monitoring i szereg rozwiązań, które pozwolą jego mieszkańcom czuć się w pełni bezpiecznie.
Budujmy wspólnoty sąsiedzkie i społeczności lokalne
Wielu specjalistów wskazuje negatywny wpływ osiedli zamkniętych na tworzenie społeczności lokalnych, zwłaszcza w perspektywie miasta. Zdaniem socjologów, takie przestrzenie budują namiastkę poczucia bezpieczeństwa, ale i mogą przyczyniać się do narastania społecznych podziałów. Dziś zachęcamy do tego, by ludzie nie odgradzali się od swoich sąsiadów i otwierali się na budowanie wspólnot sąsiedzkich i społeczności lokalnych. Korzyści płynących z budowania takich wspólnot jest bardzo wiele. Żaden mur nie zastąpi nam czujnego sąsiada. Warto wrócić do budowania sąsiedzkich relacji, co zapewnia obopólną korzyść i jest niezaprzeczalną wartością miejsca, w którym żyjemy.
Nie bez powodu powstała też idea placemakingu, w ramach której, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności tworzy się otwarte, zielone i przyjazne aktywnościom miejsca w przestrzeniach wspólnych. To właśnie takie inicjatywy i takie miejsca wpływają pozytywnie na sąsiedzki klimat i sprawiają, że w mieście po prostu żyje się lepiej.
Komentarz ekspercki: Marcin Bańka, analityk rynku w Skanska Residential Development Poland